دانستنی های ساعت

ساعت بند چرمی بخرم یا فلزی؟

ساعت بند چرمی یا فلزی بخریم ؟

اگر به دنبال خرید ساعت هستید شاید اولین سوالی که برای شما پیش آمده باشد این باشد که بند چرمی بخرم یا بند فلزی؟؟ این نوع ساعت ها هر کدام معایب و مزایای مربوط به خود را دارند که در این مقاله به صورت صریح و ساده به شما توضیح دهیم ولی قبل از هرچیز سلیقه خود را در انتخاب مد نظر قرار دهید چون انتخاب این دو نوع ساعت کاملا به سلیقه افراد بستگی دارد ولی معیار های مربوط به دنیای مد و استایل را در مورد این دو بند به شما توضیح خواهیم داد.

بند های چرمی

بند چرمی در بدر تولد ساعت های مچی وجود داشت و هم اکنون یکی از اصلی ترین، محبوبترین بند ساعت به حساب می آید، این بند تاکید بر رسمی بودن ساعت دارد، سبک و راحت است و برای مصارف روزمره بسیار مناسب است چون با توجه به سبک بودن آن در طولانی مدت مچ شما را خسته نمیکند.

بند های فلزی

این نوع بند دارای چندین متریال متفاوت از جمله استیل، آلمینیوم، تیتانیوم، کروم و…است، هر یک مزایا و معایب مربوط به خود دارد که وارد جزئیات آن نمیشویم و اگر به صورت کلی به بند های فلزی نظری بدهیم، شیک تر از بند های چرمی است، بسیار با دوام و عمر طولانی دارند، استایل خاصی با توجه پوشش شما میبخشد همچنین با هر لباسی میتوان آنرا ست کرد مگر در موارد خاص.

ساعت بند چرمی و فلزی و مقایسه آن

به صورت کلی این دو بند را با هم مقایسه کردیم ولی نیاز است تا کمی ریزبینانه تر به این قضایا توجه کنیم و علاوه بر مزایای آنها معایب این دو را در نظر بگیریم و معیار هایی چون پوشش شما، بودجه، نگهداری و دوام ساعت را در توضیح دهیم تا تصمیم گیری بسیار راحت و آسانی داشته باشید.

دوام و مقاومت بند استیل بهتر است یا بند چرمی؟

در مورد مقاومت بند های چرمی یا استیل، بند های فلزی برنده این بخش میشوند چرا که چرم هر چند خالص خالص باشد ولی با مرور زمان کهنه میشود و دارای ترک هایی روی آن خواهید دید همچنین تغییر رنگ و کهنگی بند های چرمی پس از مدتی به صراحت به چشم خواهد خورد ولی اگر طریقه نگهداری آن را بلد باشید طول عمر آن افزایش پیدا میکند همچنین در صورت فرسودگی بند چرمی تعویض آن بسیار راحت است و الان در هر ساعت فروشی بند چرمی در انواع متنوع وجود دارد.

نگهداری بند فلزی آسان است یا بند چرمی؟

برای نگهداری و افزایش طول عمر بند چرمی کار خاصی نیاز نیست انجام دهید فقط هر چند ماه آن را روغن کاری کنید و دور از نور مستقیم آفتاب قرار دهید، میتوانید بند های چرم را به راحتی بشورید و آنرا خشک کنید.

اما ساعت های فلزی نیاز به مراقبت بیشتری دارند در صورت ساییدگی و ضربه، خط و خش روی آن نقش میبندد که شاید قابل جبران نباشد، بند های فلزی را میتوانید بشورید ولی اگر بند ساعت شما طلایی یا دارای آبکاری است توجه داشته باشید آنها را دور از مواد شوینده قرار دهید تا تغییر رنگی در آن ایجاد نشود.

نگهداری ساعت بندچرم و بند استیل و روغن کاری بند چرم

اگر بند ساعت خود خراب شد، تعمیر و تعویض بند چرمی یا بند فلزی آسان است؟

اگر به هر دلیلی بند ساعت شما خراب شد و نیاز به تعمیر یا تعویض داشت قطعا بند های چرمی بیشتر در دسترس شما قرار خواهد گرفت همانطور که گفتیم بند های چرمی تقریبا در تمامی مراکز تعمیر ساعت موجود است.

 

در این سمت شاید برای تعویض بند های فلزی نیاز به زیرو رو کردن بازار تعمیر ساعت باشید اگر خوش شانس باشید بند فلزی مناسب برای ساعت خود پیدا میکنید آن هم نه دقیقا طرح و مدل ساعت خودتان بلکه چیزی شبیه به آن را خواهید یافت، البته مقاومت بند های فلزی بسیار بالا بوده و خط و خش روی آن با پولیش و ابزار های مخصوص قابل ترمیم است همچنین در صورت تغییر رنگ میتوانید روی آن آبکاری انجام دهید ولی قسمت تعمیر در ساعت های چرمی وجود ندارد و باید حتما آنرا تعویض کنید.

تعویض و تعمر بندچرمی آسان است با بند فلزی؟

راحتی و ضد حساسیت، بند چرمی یا فلزی؟

اگر در مورد راحتی ساعت صحبت کنیم قطعا ساعت بند چرمی برنده میشود چرا که وزن سبک و ارگونومی آن به خوبی دور مچ شما قرار میگیرد و کمتر کسی وجود دارد که به چرم حساسیت داشته باشد در آن طرف بند های فلزی سنگین تر از بند های چرمی است و در طولانی مدت مچ شما را خسته میکند، همچنین بسیار افراد وجود دارد که به آلیاژ هایی چون آلمینیوم، استیل و…حساسیت دارند و پس از مدتی مچ آنها قرمز میشود همچنین عدم کیفیت در متریال به کار رفته شده در ساعت های ارزان قیمت هم میتواند حساسیت ایجاد کند.

بند چرمی و فلزی کدام رسمی کدام اسپورت؟

در ابتدا باید به این نکته توجه داشته باشید بند ساعت نشانگر رسمی یا اسپورت بودن ساعت به شمار نمی‌آید بلکه طراحی و استایل کلی ساعت است که کاربری آن را اسپورت یا رسمی میکند ولی در حالت کلی بند چرمی برای لباس های رسمی ساخته شده است همچنین بند فلزی با تیپ های رسمی به شدت چشمگیر دیده میشود و برای مکان های رسمی و مجالس و میهمانیهای ویژه عالی از هر نوع بندی است. امروزه با توجه به طراحی های خاص، کاربری بند های فلزی نیمه اسپورت شده است یعنی میتوانید بند های فلزی را با یک تیشرت نیز ست کنید.

ساعت بند استیل رسمی است یا بندچرمی

ساعت بند چرمی یا فلزی را با چه لباسی بپوشم؟

در ساعت مردانه در لباس های رسمی سعی کنید ساعت خود را با کت و شلوار ست کنید یا اگر قرار است تیپ اسپورتی بپوشید ساعت خود را با پیراهن ساق بلند استفاده کنید، بند چرمی مناسب محل کار بند استیل مناسب میهمانیهای شما خواهد بود به همین سبب کت و شلوار با ساعت های نیمه اسپورت کمکل استایل شما خواهند بود. فراموش نکنید ترکیب رنگ بند با کفش و کمربند زیبایی خاصی را در استایل شما خواهد داشت.

در ساعت زنانه در بند های چرمی میتوانید از مانتو یا هر پیراهنی استفاده کنید اگر کت و شلوار زنانه رسمی میپوشید حتما بند چرمی استفاده کنید، بند های فلزی نیز در خانم ها با هر لباسی ست میشوند رنگ های براق را برای میهمانها و رنگ های کدر را برای مکان های رسمی و محل کار انتخاب کنید. فراموش نکنید ست کردن رنگ بند ساعت با اکسسوری و کفش های خود جذابیتی دو چندان خواهند داشت. برای مثال اگر گردنبند شما نقره ای هست حتما از بند نقره ای استفاده کنید یا اگر کفش مشکی دارید از بند چرمی مشکی استفاده کنید.

 

در ساعت مچی بچگانه تفاوتی ندارد چون ساعت های کودکانه از بند چرم و فلزی نیستند و معمولا رنگ های شاد و جذابی دارند و با هر لباس ست میشوند، فراموش نکنید برای کودکان خود از بند های فلزی تهیه نکیند.

Leather strap or metal strap5

قیمت بند چرمی ارزانتر است یا بند استیل؟

بند های چرمی به چند نوع متفاوت تقسیم میشوند، چرم مصنوعی، چطم طبیعی، الیاف ترکیب شده و…هر کدام قیمت منحصر بفرد خود را دارند اما در حالت کلی به دلیل متریال گران قیمت فلز نسبت به چرم همیشه ساعت های بند چرم ارزانتر از ساعت های بند فلزی است.

ساعت ها به بند های چرم یا فلزی خلاصه نمیشود

به جز ساعت های بند فلزی و چرمی جنس های متفاوتی وجود دارند برای مثال در سری بند های چرمی انواع بند های کتان، پارچه ای، رزین، برزنتی و… وجود دارد همچنین در بند های فلزی انواع بند های چوبی یا استیل از نوع حصیری قابل انعطاف وجود دارند. به همین دلیل نمیتوان بند ساعت را به بند چرمی و استیل محدود کرد. شاید این بند های جدید بتواند از معایب هر کدام چشم پوشی کند.

معایب و مزایای بند استیل و چرم

به صورت خلاصه میتوان از مزایای بند چرمی به نرم و ضد حساسیت بودن، قیمت ارزان نسبت به بند فلزی همچنین امکان تعویض و تهیه آسان و نگهداری راحت اشاره کرد، در قبال میتوان از معایب آن به دوام کمتر نسبت به فلز اشاره کرد.


از مزایای ساعت مچی فلزی میتوان به استفاده آن با لباس های اسپورت و رسمی، مقاومت و طول عمر بالا نسبت به ساعت های چرم همچنین زیبایی و یکپارچگی متریال ساعت و معایب آن سنگین و ایجاد حساسیت، قیمت بالاتر از بند های چرم، عدم پیدا شدن نمونه یدکی اشاره کرد.

Leather strap or metal strap7

نتیجه گیری

در این مقاله با انواع مزایا و معایب ساعت های بند چرمی و فلزی آشنا شدید، همانطور که در ابتدا توضیح دادیم انتخاب بند ساعت کاملا سلیقه ای و بر اساس رفتار کاربر است اما معیار هایی وجود دارد که شاید با سلیقه شما متفاوت باشد مثلا کسی که بند فلزی دوست دارد ولی سنگین بودن ساعت را نمیتواند تحمل کند شاید به سراغ بند چرم برود، توصیه ما برای خرید ساعت این است که حتما از هر دو بند در کلکسیون ساعت خود داشته باشید و خود را محدود به یک نوع بند نکنید، ساعت مورد نظر خود را بر اساس تیپ و استایل و محل مورد نظر برای استفاده انتخاب کنید.

 

امیدواریم در این مقاله کمکی برای اطلاع از این دو بند محبوب ساعت ارائه کرده باشیم از شما دعوت میکنیم از قسمت نظرات استفاده کرده و تجربیات خود را در استفاده از بند چرم یا فلزی را برای ما بنویسید.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *