دانستنی های ساعت

چرا عکس همه ساعت ها 10:10 هستند؟؟ مقاله جامع

چرا عکس همه ساعت ها 10:10 هستند؟؟ مقاله جامع

تا حالا دقت کردین چرا تمامی تصاویر ساعت ها، عقربه ها روی 10:10 دقیقه تنظیم میشن؟؟ شاید این موضوع براتون جالب باشه که بدونید چرا این اتفاق میفته باید بگوییم این اتفاق تصادفی یا حتی عمدی دلایلی پشت سر خود داره که منو واردار به تحقیق و نوشتن این مقاله کرد. با من همراه باشید تا زیر و بم قضیه رو بهتون بگم.

زیبایی بصری با دلایلی منطقی

اول از همه میخوام از دلایل منطقی شروع کنم که طی تحقیقاتی که از هوش مصنوعی و تاریخ ساعت ها و برند های بزرگی مثل رولکس و پتک فیلیپ انجام دادم براتون شرح بدم این دلایل کاملا قانع کننده است ولی ماجراهایی هم پشت این قضیه شاید وجود داشته باشه که در ادامه توضیح خواهم داد.

لبخند ساعت:

یکی از اصلی‌ترین دلیل‌ها اینه که وقتی عقربه‌های ساعت روی 10:10 قرار می‌گیرن، به نوعی شبیه یه لبخند می‌شن. این حالت، حس مثبتی رو به بیننده منتقل می‌کنه و باعث میشه که ساعت زیباتر به نظر بیاد. به نوعی، انگار ساعت داره به شما لبخند می‌زنه و این می‌تونه تو جذب مشتری خیلی موثر باشه.

زیبایی بصری با دلایلی منطقی 10:10

تعادل بصری

حالت 10:10 دقیقه صری خوبی به ساعت میده. عقربه‌ها به شکل متقارنی قرار می‌گیرن که باعث میشه ساعت توی عکس خیلی مرتب و زیبا به نظر برسه. این تقارن و تعادل کمک می‌کنه که توجه بیننده به خود ساعت جلب بشه و نه به چیزهای دیگه.

تعادل بصری

نمایش لوگو و برند

بیشتر ساعت‌ها لوگو یا نام برندشون رو دقیقا وسط صفحه دارن، یعنی زیر عدد 12. وقتی عقربه‌ها روی 10:10 هستن، نه تنها این لوگو رو نمی‌پوشونن، بلکه اونو قشنگ قاب می‌گیرن و بیشتر به چشم میاد. اینطوری، برند ساعت هم بهتر دیده میشه و تبلیغ کارآمدتری رو هم ارائه میده

دوری از حالت‌های منفی

یه دلیل دیگه هم اینه که حالت‌های دیگه‌ای که عقربه‌ها می‌تونن داشته باشن، ممکنه حس منفی یا ناراحت‌کننده‌ای به بیننده بدن. مثلاً حالت 8:20 که شبیه یه اخم یا حالت ناراحت می‌مونه، حس خوبی منتقل نمی‌کنه. یا حالت‌های دیگه ممکنه تعادل بصری نداشته باشن یا لوگو رو بپوشونن.

اگر در میان صفحه سفید یا مشکی نمیتوانید انتخاب خود را مشخص کنید این مقاله از سالی بند را بخوانید: ساعت صفحه سفید یا مشکی؟

یه ترفند قدیمی

این کار یه ترفند قدیمی تو صنعت ساعت‌سازی و عکاسی‌ست و با گذشت زمان تبدیل به یه استاندارد شده. پس اگه شما هم خواستین از ساعت عکس بگیرین، این ترفند رو تو ذهنتون داشته باشین. این جزئیات کوچیک می‌تونن تاثیر بزرگی روی نتیجه‌ی کار بذارن.

البته از اون جایی که خود من تنبل هستم و نیروی کافی تو سالی بند ندارم بعضا به این مسئله توجه نمیکنم و میگیرم عکس میره حالا شما این مسائل در نظر نگیرید و بخریدش!

یه ترفند قدیمی

حالا چرا برند اپل ساعت های خودش روی 10:09 دقیقه تنظیم میکنه ؟؟

با تفاسیر بالا برند اپل شیطنتی کرده و ساعت هاش روی 10:09 تنظیم میشن همراه باشید با من چون دلیل این کار هم درآوردم ، اولین دلیلش متمایز بودنه مثل همیشه! میگه من استاندارد های خودم دارم و به سنت شما اعتقادی ندارم که دلیلی که داره هم منطقیه چون اپل میگه وقتی عقربه بزرگه روی ساعت 2 ایستاده کاراکتر ساعت رو پوشونده که به نظر من منطقی به نظر میاد، دلیل دومش منو کشته که میخواد بگه ما یک دقیقه با کل دنیا جلوتر هستیم!

تنظیم ساعت‌های اپل روی 10:09 یه انتخاب هوشمندانه و استراتژیکه که به نمایش بهتر محصولات و ایجاد تفاوت در بازار کمک می‌کنه. اپل با این کار، به مخاطب‌هاش نشون میده که همیشه به جزئیات اهمیت میده و همیشه در حال جلو زدن از رقباست.

در ادامه میپردازم به حاشیه های 10:10 دقیقه که مقالات زیادی در این مورد نوشته شده بود که خیلیاش واقعا چرت بود چون همه چیزی که 10:10 دقیقه اتفاق افتاده رو بهش ربط میدادن که اصلا هم منطقی نیست من میان این عنوان ها چند تایی که منطقی تر هستند و جالب و میشه به عنوان 10:10 دقیقه بودن ساعت ها بهش اشاره کرد و براتون مینویسم و سعی میکنیم به چیز جالب دیگه ای برخوردم این مقاله رو بروز کنم ولی از نظر من دلیل زیبایی و بصری کافیه برای استاندارد عکاسی برای ساعت.

پایان جنگ جهانی دوم و ارتباط آن با تنظیم ساعت بر روی 10:10

برخی‌ها می‌گن که دلیل تنظیم ساعت‌ها روی 10:10 به پایان جنگ جهانی دوم برمی‌گرده. این تئوری می‌گه که وقتی ساعت‌ها روی 10:10 تنظیم میشن، نشونه‌ای از پایان جنگ و آغاز دوره صلح و خوشبختی هست. عقربه‌ها به شکل “V” که نماد پیروزی هست، قرار می‌گیرن و این حس رو به بیننده منتقل می‌کنن که دوران سختی به پایان رسیده و حالا وقت شادی و صلحه. هرچند این تئوری بیشتر به عنوان یه افسانه مطرحه و سند تاریخی دقیقی براش وجود نداره، اما خیلی‌ها دوست دارن که به این داستان باور داشته باشن. چون دلیلشون حس خوبی به ما منتقل میکنه منم قبول دارم اینکه شما قبولش دارید یا نه با خودتون!

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *