دانستنی های ساعت

ساعت سه موتوره چیست؟

ساعت سه موتوره چیست؟ آشنایی با انواع موتور های ساعت همچنین کرنوگراف و فولتایم

حتما تا بحال به گوش شما ساعت سه موتوره خورده است، موقعی که قصد خرید ساعت را دارید فروشنده اصطلاحاتی مانند کرنوگراف، فول تایم، سه موتوره و هفت موتوره استفاده میکند که اگر با این اصطلاح ها آشنا نباشید فکر میکنید داخل ساعت 3 عدد موتور تعبیه شده است! که کاملا غلط است با من همراه باشید تا در این مقاله یک بار برای همیشه این اصطلاحات را به صورت کاملا صریح به شما توضیح دهم بعد از مطالعه مقاله با اصطلاح سه موتوره، دو زمانه، هفت موتوره، کرنوگراف، فول تایم آشنا خواهید شد وکافیست چند سوال از فروشنده بپرسید و بعد انتخاب خود را قطعی و نهایی کنید.

اصطلاح سه موتوره درست است یا غلط؟

این اصطلاح کاملا درست است ساعت هایی هستند که اگر پشت قاب آنها را بازکنیم با چند موتور مواجه میشیوم که داخل آن تعبیه شده است ولی متاسفانه بعضی از ساعت‌ها موجود است که به اشتباه با این اصطلاح شناخته میشوند، این نوع اشتباهات در ساعت هایی هستند که داخل صفحه آن به جز عقربه های اصلی ساعت چند عقربه ی دیگر و امکانات دیگری مثل کرنوگراف و … وجود دارند!

 

به ساعت تصویر زیر توجه کنید تمامی المان های ساعت فعال هستند و کار میکنند، شاید تا الان به این ساعت سه موتوره میگفتید ولی باید به شما بگویم که فقط یک موتور داخل این ساعت وجود دارد و عقربه های (کرنوگراف و ثانیه کرنو به همراه ساعت کرنو) جزوی از امکانات آن محسوب میشوند.

موتور ساعت های سه موتوره و مشاهده تعداد موتور های داخل آن

ساعت دو زمانه:

اگر به تصویر زیر توجه کنید ساعت نیوی فورس دو زمانه است، اگر داخل این ساعت را باز کنیم با یک موتور آنالوگ کوارتز و یک چیپست دیجیتالی مواجه میشویم این ساعت ها را میتوانیم ساعت های دو موتوره یا دو زمانه نام ببریم ولی ساعت هایی که به جز ساعت اصلی، عقربه ای پایین آنها طراحی شده است، دو موتوره نیستند و این اصطلاحات به اشتباه رایج شده است.

 

موتور ساعت دو زمانه و دیدن موتور های داخل آن

ساعت هفت موتوره!

به دقت به تصویر زیر توجه کنید، ساعت دیزل بسیار شیک که تمامی المان های آنها فعال است، اگر تمامی المان های این ساعت را بشماریم شاید هفت موتور داخل آن ببینیم که این مدل دیزل به شدت به نام دیزل هفت موتوره شناخته میشود در حالی که فقط 4 موتور داخل این ساعت تعبیه شده است که ساعت اصلی سمت راست به همراه عقربه های کرنو و…یک موتور، سمت چپ یک ساعت کاملا مجزا بوده و یک موتور دیگر آنجا تعبیه شده است و یک موتور دیگر دقیقا زیر آن که موتورهای این ساعت را تشکیل میدهند ولی به اشتباه این ساعت را هفت موتوره نامیده میشود که همانطور که مشاهده مکنید کاملا غلط و اشتباه است! این ساعت را ما 4 موتوره میدانیم و در تصویر کاملا مشخص بوده و میتوانید آنرا ببینید.

تعداد موتور های ساعت دیزل 7 موتوره

ساعت سه موتوره از کجا پدید آمد؟

کرنوگراف که ترکیب دو کلمه کرنو و گراف است (Chronograph) ریشه در زبان یونانی دارد و معنی عامیانه آن اندازه گیری فاصله زمانی است، ساده تر بگویم همان کرنومتری که در ساعت های دیجیتالی وجود دارد شخصی به نام لوئیس موینت تمایل داشت این امکان را برای ساعت های آنالوگ مهیا کند که اولین اختراع به نام وی در سال 1815 ثبت شد، امروزه با استفاده از تکنولوژی امکانات بسیار فراوانی در ساعت‌ها بوجود آمده است که توجه بسیاری از مخاطبین ساعت مچی را به خود جلب کرده است.

ساعت سه موتوره از کجا پدید آمد؟ تاریخچه ساعت سه موتوره

کاربرد ساعت سه موتوره

استفاده از ساعت های به اصطلاح سه موتوره امروزه تبدیل به یک ابزار شده است که در نیرو های نظامی، دریانوردی و کشتی رانی، انواع مسابقات رالی و همچنین قواصی مورد استفاده قرار میگیرد، ولی در کشور ما این امکانات فقط برای زیبایی و مد است و من به شخصا کسی را ندیدم که از امکاناتی مثل تاچی متر در ساعت آنالوگ خود استفاده کند.

تفاوت کرنوگراف و فول تایم

اصطلاح سه موتوره یا همان کرنوگراف به دو دسته تقسیم میشوند دسته اول همانطور که توضیح دادیم کرنوگراف است و دسته دیگر بیشتر در ساعت کپی شده کاربرد دارد هر موقع فروشنده توضیح سه موتوره بودن ساعت را به شما داد از او سوال کنید که آیا ساعت فول تایم است یا کرنوگراف؟

 

کرنوگراف: در اکثر ساعت ها کرنوگراف همان کرنومتر ساعت های دیجیتالی است که موتورهای داخل آن با فشردن دکمه فعال میشود که معمولا یکی از عقربه ها ثانیه کرنو، دیگری ساعت کرنو و عقربه آخر دو حالت 24 ساعته را نمایش میدهد البته این امکان در ساعت ها کاملا متفاوت است و احتمالا امکان دیگری نیز برای آن تعبیه شده باشد.

 

فول تایم: عقربه های ساعت فول تایم فاقد کرنو هستند، در اکثر این ساعت ها، روز های ماه، روزهای هفته و حالت 24 ساعته را نشان میدهد، معمولا ساعت های فول تایم برای ساعت‌های کپی استفاده میشود تا عقربه‌های داخل صفحه دکوری نباشد و فعالیتی را انجام دهند که به نظر من کاربردی نیز است.

راهنمای استفاده ساعت های سه موتوره

برای اینکه ساعت های سه موتوره را تنظیم کنید ابتدا باید تشخیص دهید که ساعت فول تایم است یا کرنو، در ساعت های کرنو دو دکمه ساعت، بالایی استارت، استوپ و پایینی ریست کرنو است، یعنی با فشردن کلید استارت ثانیه شمار کرنو شروع به حرکت میکند و با هر چرخش 60 ثانیه، ساعت کرنو یک گام به جلو حرکت میکند کافیست دوباره کلید استارت را بزنید تا ثانیه شمار متوقف شده و کلید پایینی را بزنید تا همه عقربه های آن ریست شود.


همچنین در ساعت های فول تایم دو کمه وجود دارد، یکی روز های هفته و دیگری روز های ماه را تنظیم میکند و با چرخاندن کوک ساعت حالت 24 ساعته آن قابل تنظیم است.

نحوه تنظیم ساعت سه موتوره از نوع کرنوگراف

قیمت ساعت های سه موتوره

معمولا قیمت ساعت ها به متریال، برند، کیفیت ساخت و نوع موتور آن بستگی دارد، در حالت کلی ساعت های کرنو از 700 هزار تومان شروع میشوند، همچنین ساعت های فول تایم از 500 هزار تومان شروع شده و نهایتا تا 3 میلیون میتوانید این ساعت ها را تهیه کنید.

نکته: ساعت های فول تایم همیشه ارزانتر از ساعت های کرنو هستند که البته متریال، برند و کیفیت ساخت تاثیر چشمگیری روی قیمت دارند ولی اگر دو ساعت با متریال یکسان از یک برند خاص مقایسه کنید فول تایم ارزانتر از ساعت های کرنو هستند.

خرید ساعت سه موتوره

امروزه تمامی فروشگاه های آنلاین و فیزیکی از این ساعت ها موجود دارند که با توجه به اطلاعاتی که به دست آوردید میتوانید به سادگی مدل مورد نظر خود را انتخاب و تهیه کنید چرا که میدانید چند موتوره بودن ساعت به چه معنا است و با نگاه جزئی به ساعت متوجه تعداد موتور های داخل آن میشوید همچنین میتوانید تشخیص دهید که فول تایم برای شما مناسب است یا مدل کرنو را انتخاب کنید یا اگر میان این دو مدل دو دل مانده اید با معیار قیمت گزاری میتوانید انتخاب صحیح از این ساعت ها را انجام دهید.


ما در فروشگاه سالی بند در ویژگی تمامی محصولات نوع موتور، تعداد موتور و همچنین نوع عملکرد موتور به لحاظ کرنو یا فول تایم را درج کردیم که میتوانید از قسمت فیلتر ها انتخاب خود را انجام دهید و یا از فیلتر های مقایسه برای این ساعت ها استفاده کنید.

3 پیشنهاد برای خرید

در ایجا میخواهم 3 مدل از بهترین ساعت های به اصطلاح سه موتوره را به شما برای خرید پیشنهاد دهم البته ممکن است این پیشنهادات دائما بروز شوند امیدواریم بتوانید تجربه خرید خوبی را داشته باشید.

ساعت مردانه کارن مدل 8440 رنگ سبز

ساعت خوش فرم 8440 curren از ساعت های زیبا و خوش طرح که شما را یاد ساعت های ای پی میاندازد. زیباترین و پرفروشترین سری رنگی این ساعت مربوط به صفحه سبز این ساعت است صفحه ای با قطر 43 میلی متر که زمینه آن از سبز تیره خاصی برخوردار است همچنین دور قاب به همراه قسمتی از بند آن از رنگ طلایی بهره میبرد که بر زیبایی ساعت می افزاید. این ساعت یک ساعت مردانه مجلسی تمام عیار بوده که حداقل کیفیت موتور و متریال را دارد. برند های کشور چین با قیمت مناسبی که به همراه دارند ارزش خرید بالایی دارند.

قیمت: 1450 هزار تومان

ساعت مردانه بایدن مدل 1-0246 رنگ مشکی

ساعت مردانه برند بایدن مدل 1-0246 از سری ساعت های اسپورت برند biden است. این ساعت اسپورت دارای صفحه ای کاملا برجسته و سه بعدی است. تمامی موتور و عقربه های این ساعت دارای فرم برجسته دارد که طراحی خلاقانه و منحصربفردی به حساب می آید. 

قیمت: 1500 هزار تومان

ساعت مردانه کارن تم طلایی مدل 8339

ساعت کارن یک ساعت تم طلایی برای آقایان است. این ساعت محصول برند currren با کد 8339 بوده و کاربری رسمی و مجلسی را دارا است. مدل 8339 دارای صفحه ای گرد به قطر 40 میلی متر بوده که سادگی بیش از همه چیز در این ساعت به وضوح دیده میشود. متریالی که در این ساعت به کار رفته شده استیل بوده و آبکاری طلایی روی بدنه آن تغییر رنگی نخواهد داشت.

قیمت: 1300 هزار تومان

نتیجه گیری نهایی

در کل اصطلاح سه موتوره معمولا به اشتباه رایج شده است، ساعت های کرنو و فول تایم با این نام شناخته میشوند. شما با مطالعه این مقاله کاملا متوجه این اصطلاح شدید و با ساعت های سه موتوره و چند موتوره همچنین ساعت های دو زمانه که دو موتور مجزا دارند آشنا شدید. امیدواریم از این مقاله نهایت استفاده را برده باشید. از شما دعوت میکنم از تجربیات خود را موقع خرید یا اطلاعاتی که فروشنده برای شما توضیح میداد در قسمت نظرات برای ما بنویسید تا کاربران دیگر از تجارب شما و اتفاقات جالب شما استفاده کنند. 

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *