دانستنی های ساعت

ساعت مچی چیست؟(تاریخچه ساعت مچی)

ساعت مچی چیست، تاریخچه ساعت مچی مجله سالی بند

در زمان های قدیم انسان نیاز داشت تا زمان را در هر لحظه از روز اندازه گیری کند برای این کار نیاز به ابزار و علم بود، دانشمندان آن زمان طلوع و غروب آفتاب را ملاک اندازه گیری ساعت قرار دادند و در میدان های مرکز شهر انواع ساعت های خورشیدی را پدید آوردند، بعد از آن ساعت های شنی اختراع شد. و همچنین چندین وسیله‌ی اندازه گیری زمان وجود داشت.

عیب ساعت های مکانیکی بزرگ داخل منزل

پس از تولید ساعت های مکانیکی بسیاری از مشکل ها حل شد ولی دو عیب بزرگ این ساعت ها باعث شد ساعت های مکانیکی جیبی هم تولید شود، اولین معایب این ساعت این بود که نیاز به کوک داشت! همچنین ساعت را فقط در خانه میتوانستند مشاهده کنند و حمل آن غیر ممکن بود، انسان نیاز داشت تا همراه خود همیشه زمان را داشته باشد به همین دلیل با پیشرفت تکنولوژی و اختراعات اولین ساعت همراه ابداع شد، این ساعت ها به ساعت های جیبی معروف شدند. ، جالب است بدانید خرید ساعت مچی توسط خانم ها انجام میشد و آقایان تمایلی به استفاده کردن از آنرا نداشتند و کماکان از ساعت جیبی خود استفاده میکردند!

ساعت خورشیدی، ساعت مچی چیست و تاریخچه ساعت

پس از تولید ساعت های مکانیکی بسیاری از مشکل ها حل شد ولی دو عیب بزرگ این ساعت ها باعث شد ساعت های مکانیکی جیبی هم تولید شود، اولین معایب این ساعت این بود که نیاز به کوک داشت! همچنین ساعت را فقط در خانه میتوانستند مشاهده کنند و حمل آن غیر ممکن بود، انسان نیاز داشت تا همراه خود همیشه زمان را داشته باشد به همین دلیل با پیشرفت تکنولوژی و اختراعات اولین ساعت همراه ابداع شد، این ساعت ها به ساعت های جیبی معروف شدند. ، جالب است بدانید خرید ساعت مچی توسط خانم ها انجام میشد و آقایان تمایلی به استفاده کردن از آنرا نداشتند و کماکان از ساعت جیبی خود استفاده میکردند!

تاریخچه ساعت، اولین ساعت جیبی دنیا

پیدایش ساعت مچی

اولین ساعت تولید شده مربوط به 1275 میلادی است، نخستین ساعت مکانیکی در کشور انگلستان تولید شد، این ساعت جیبی با عملکرد مکانیکی زمان را به طور کامل نشان میداد با گسترش و پیشرفت تکنولوژی به دلیل بزرگی و شرایط حمل سخت این ساعت ها جای خود را به ساعت های مچی دادند.

خلاصه ای از تاریخچه تولید ساعت مچی

به نقل از ویکیپدیا ساعت های مچی از گونه ای از ساعت ها است که به مچ دست بسته میشود که به دو قسمت مکانیکی و کوارتز طبقه بندی شده است. در لیست زیر میتوان اختراع و تکامل ساعت مچی را مشاهده کرد.

 

همانطور که گفتیم در سال 1275 اولین ساعت مکانیکی توسط انگلستان تولید شد و در سال 1500 ساعت جیبی اختراع شد که نمونه ی کوچیک شده ساعت را دارا بود. در سال 1700 عقربه‌ی دقیقه شمار متولد شد. در سال 1868 نامی که همه با آن آشنا هستید شخصی بنام پتک فیلیپ بود که اولین ساعت زنانه را ساخت و به همراه آن ثانیه شمار و نمایانگر تاریخ هم متولد شد. در آن زمان آقایان از ساعت جیبی استفاده میکردند و ساعت مچی مخصوص خانم ها بود که در سال 1900 برند کارتیر اولین ساعت مردانه را تولید و روانه بازار کرد.

پس از آن در سال 1930 کرنومتر توسط شرکت برایلینک ابداع و روی ساعت ها قرار داده شد. شرکت رادو از نو آوری و خلاقیت عقب نماند و برای اولین بار ساعت مچی با متریال فلز را تولید کرد. با گذشت زمان و پیشرفت علم ساعت سازی دلیریوم ساعتی با ضخامت 1.98 میلی متر را تولید و به عنوان باریکترین ساعت مچی جهان شناخته شد. با توجه به قیمت بسیار بالای ساعت ها که از صفر تا صد دست ساز بود شرکت سواچ ساعت پلاستیکی تولید کرد و آنرا مقرون به صرفه ترین ساعت مچی دانست.

تاریخچه ساعت مچی و برند ها

انواع ساعت در زمان قدیم

جالب است بدانید قبل از پیدایش ساعت جیبی و مچی، زمان را با وسیله هایی بسیار بزرگ اندازه گیری میکردند اولین ساعت بر اساس طلوع و غروب آفتاب بود. این ساعت در باستان بسیار مورد استفاده قرار گرفته و بر اساس سایه ای که عقربه روی صفحه می‌انداخت میتوانستند زمان را اندازه گیری کنند، این ساعت یک عیب بزرگ داشت آن هم وجود نور آفتاب بود و چنانچه اگر هوا ابری بود از ساعت خبری نمیشد!

What is a wristwatch5

ساعت شمعی

این ساعت را در داخل منزل استفاده میکردند به طوری که شمعی داخل ساعت قرار میگرفت و با تخمین زمان سوختن شمع تا شب میتوانستند ساعت تقریبی را تخمین بزنند! این نوع شمع بایستی از یک متریال بود و یک روز نیاز بود تا تخمین سوختن شمع مورد محاسبه قرار گیرد.

ساعتت مچی چیست؟ ساعت شمعی تاریخچه ساعت مچی

ساعت شنی:

همه با ساعت شنی آشنا هستید، یک محفظه پر از شن که زمان ریختن و تمام شدن آن مشخص بود، به صورت وارونه قرار داده میشد و میتوانستند با خالی شدن شن ها زمان را اندازه گیری کنند، ساعت های شنی سالها منسوخ نشد حتی بعد از پیدایش ساعت های جیبی از آن به عنوان کرنومتر نیز استفاده میکردند.

ساعت شنی

ساعت آبی

ساعت آبی یکی از اولین وسیله تخمین ساعت بود که استفاده از آن به 500 سال قبل از میلاد برمیگردد، کارکرد این ساعت به طوری بود که کاسه ای پر از آب میشد و با کم شدن آن داخل کاسه میتوانستند تخمین زمان حال حاظر را به دست بیاورند.

تاریخچه ساعت، ساعت آبی

تاریخچه ساعت در ایران

در سال 1900 شخصی بنام جواهری فعالیت واردات ساعت مچی از سوییس به کشور را آغاز کرد، او با خرید قطعات سوییسی و مونتاژ کردن آن در کشور سوییس این کار را انجام میداد، دو پسر او نیز مشغول در کارخانه های ساعت سازی بودند که یکی در رولکس مشغول به کار بود و دیگری در سال 1947 فروشگاه رسمی برند امگا را در تهران افتتاح کرد.

انواع برند های ساعت مچی به ایران وارد شد ولی تنها برندی که محبوب و مقدر ماند برند امگا بود، کلا در ایران هر چیزی اولین باشد نتیجه خوبی حاصل میشود. برند امگا به خوبی جای خود را در این کشور گرفته بود تا زمانی که انقلاب ایران اتفاق افتاد و محدودیت ها اجازه فعالیت این برند را در این کشور نداد. رفته رفته با عادی شدن شرایط کشور شرکت های وارد کننده ی بزرگی وارد این عرصه شدند. ولی امروزه مردم توان خرید برند های اصلی مثل رولکس و امگا را ندارند و اکثریت برند های وارد شده در ایران برند هایی متوسط را شامل میشوند و فقط 5% جامعه توان خرید ساعت چند میلیارد تومانی را دارند.

تاریخچه ساعت در ایران

جمع بندی

بسیار خوش حالیم تا اینجا مقاله رو مطالعه کردید، تاریخچه ساخت ساعت به این مقاله خلاصه نمیشود بلکه هزاران مطلب شنیدنی در مورد اندازه گیری زمان وجود دارد، ما بطور خلاصه تاریخچه این اکسسوری دوست داشتنی را گرد هم آورده ایم. البته امروزه با وجود گوشی های هوشمند دیگر زمان همیشه همراه شما است ولی از آن جایی که این وسیله جنبه‌ی مد و استایل نیز به خود گرفته است و یکی از زیباترین اکسسوری های مردانه و زنانه شناخته میشود. کمتر کسی وجود دارد که ساعت مچی نداشته باشد چرا که این وسیله‌ی محبوب و دوست داشتنی جزو زندگی روزمره ما شده است.

0/5 (0 نظر)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *